Výběr místa k focení

Největší radou při výběru místa k focení je: najděte několik míst, které jsou vám blízká nebo se vám obecně líbí, ale konečné rozhodnutí, kde se budete fotit prosím nechte na fotografovi. Mnoho míst vypadá slibně, přičemž nejsou příliš použitelná, a jsou místa, která vypadají škaredě a dají se na nich „vykouzlit" krásné snímky.

Ve svatební den, který má 24 hodin stejně jako kterýkoli jiný den, je třeba vše plánovat tak, aby to zabralo co nejméně času. Když už se začnete poohlížet po místech v blízkosti, tak vybírejte taková, na která přesun nebude trvat více než 15 minut, v ideálním případě se vejdeme do 5 minut. Přeci jen je lepší mít vzpomínky zachycené na fotografiích a nikoli vytlačené od hrbolatých českých silnic. V případech, kdy máte na portrétní focení vyhrazeno pouze malé množství času, je lépe ho zúročit focením v blízkosti, než-li strávit 40 z 60 minut vyhrazeného času v autě při přesunu na vzdálený zámek.

Pokud se bude vaše svatba konat na nějaké krásném fotogenickém místě a budete se na tomto místě zároveň chtít fotit, není třeba zbytečně někam dál přejížďět. Obecně jsou to svatby například na menších soukromých zámcích, ve větších hotelových komplexech, v architektonicky zajímavých stavbách nebo třeba i na louce za rodinným statkem.

Svatba za deště či na mokru nebo za slunečného počasí?

V den, kdy se rozhodnete pro termín svatby určitě nevíte, zda bude pršet nebo svítit slunce. Při plánování míst popřemýšlejte, kde v okolí je možné se fotit tak, abyste nezmokli, či zmokli co nejméně. Mohou to být např.: altány, skleníky, pergoly, kolonády, vnitřní prostory světlejších budov (větší knihovny, obchodní domy...), a určitě vás napadnou další varianty.

Příjemnější možností je samozřejmě den, kdy neprší. Popřemýšlejte o místech, kde byste se chtěli fotit, ať už půjde o místa, kde jste se poznali a máte k nim kladný citový vztah nebo nejbližší místo, které se vám typově líbí: zámek či hrad, kaštanová alej, městský park, rozkvetlá louka, lavičky kolem rybníka, rozhledna na kopci nad vesnicí, přehradní hráz, rozpadlá budova, rezavý most, bývalá továrna, železniční nádraží...

Jak vytipovat místo k focení svatby, či portrétu

U známých map doporučuji kombinovat zobrazování mapy obecné, letecké, turistické a zobrazení fotek: mapy.cz, maps.google.com. U google je navíc vhodné místo prozkoumat pomocí street view. K mnoha nápadům vás může přiblížit některý z ryze fotografických webů jako panoramio.com, flickr.com/map nebo český projekt fototipy.cz a vyletnik.cz.