Průběh svatebního dne

Při plánování svatebního dne je vhodné si vytvořit takový harmonogram, který Vám umožní dostatek času pro to, abyste obřad i další záležitosti se svatbou spojené bez zbytečného stresu stihli včas. Pro lepší orientaci ve vašem svatebním dnu mi pomůže, pokud mi poskytnete přibližný časový harmonogram celého dne.

Ranní přípravy

Snoubenci by neměli zapomínat na to, že fotograf bývá v místech před svatbou přítomen již v době ranních příprav. I to může posloužit dobře k tomu, aby si navzájem krom předchozích setkání ještě více na sebe zvykli a nepociťovali hlavně v průběhu obřadu zbytečnou trému při fotografování. O to více si užijete Váš svatební den.

Není nutné abych byla přítomna od začínajících příprav, ale ráda bych zachytila poslední část úpravy účesu a líčení nevěsty. V teplých letních dnech se můžete nechat malovat třeba i venku za domem. Budou-li přípravy probíhat v domě, tak si prosím vyberte místo, kde bude v tu dobu bude hodně světla nebo světlejší místo díky větším oknům. Ještě bych chtěla podotknout, že na vše, co bude neuklizené, se může objevit i na fotografiích.

Na žádost některých snoubenců si přejí mít zachycené i detaily různých drobností, které dotvářejí svatební atmosféru, proto si je nachystejte. Mohou to být prstýnky, kytice, svatební oznámení; U nevěsty: šaty, parfém, bižuterie, lodičky. U ženicha , podvazek... U ženicha: kravata, manžetové knoflíčky, hodinky... Dle přání Vám v průběhu těchto příprav mohu tyto doplňky vyfotit.

Příjezd na obřad

Příjezd nevěsty na místo obřadu má rychlý až zmatečný průběh. Stává se, že většina svateb už v tomto okamžiku nabrala zpoždění a začínají vznikat zajímavé záběry nervózních svatebčanů. Na svatbu nevěsta přijede ve vypůjčeném, nazdobeném, drahém, případně historickém autě. A proto je důležité věnovat tomu chvíli a zaznamenat několik záběrů z různých úhlů.

Obřad

Na tři věci nepospíchejte:

1) příchod na místo oddání – bývá zvykem, že Vás jeden z rodičů doprovodí uličkou mezi rodinou, kamarády a známými. Patří to mezi nejvýznamnějšími momenty, které je důležité zachytit fotoaparátem, proto jděte pomalu. Pokud před vámi půjdou družičky, nechte si od nich několikametrový odstup, abyste nebyli za nimi tolik schovaní.

2) výměna prstýnků – nespěchejte. Vezměte manželku (manžela) za ruku, prstýnek nasazujte velmi pomalu, prsty mějte tak, ať je prstýnek shora vidět (ideálně směrem, kde stojí fotograf), se vzájemným pohledem do očí a úsměvem. Zkuste si to párkrát před obřadem, ať se můžete jen věnovat průběhu obřadu.

3) polibek – novomanželský polibek je jednou z nejzásadnějších fotografií. Je velmi důležité, aby jste se natočili společně směrem k fotografovi čelem, aby se mohly zachytit snímky prvního manželského polibku. Posečkejte alespoň tři sekundy, abych stihla vytvořit několik snímků. Polibek nemusí být jeden jediný.

Kytice

Kytice je jedním z nejvýraznějších doplňků nevěsty a byla by škoda, kdyby nebyla zachycena na fotografii. Pokud v obřadní síni, kostele, nebo na jiném oddávacím místě budete během obřadu sedět, určitě bude možnost si odložit kytici např. na klekátko před vámi. Pokud se rozhodnete ji odložit, tak prosím květy směrem od Vás (stonky k Vám). Při podpisech ji odložte tak, aby byla položena v blízkosti matriky nebo podpisového archu.

Podpisy

Místo pro podepisování je vhodné zvolit světlejší s dostupností alespoň ze tří stran. Podepisujte se prosím celým jménem, aby bylo dostatek času na pořízení snímků.

Pokud si dáváte velmi záležet na detailech svého velkého dne, může si ženich dát do kapsy obleku pěknější pero, než mívají obyčejné v obřadní síni.

Odcházení od oltáře

Užívejte si to a přitom běžte pomalu, ať si tuto krásnou část dne o chvíli prodloužíte.

Místo a načasování gratulací

Existuje několik možností, kdy přijímat gratulace. Gratulace ihned po obřadu před východem z kostela/obřadní síně jsou nejčastěji zvoleny. Někde bývá zvykem prvně odejít od oltáře ke vchodu (zůstává se vevnitř), kde se přijímají gratulace. Jinde se přijímají na místě oddání. Nevolte si prosím ale místa v kostelech/budovách, kde není světlo.

Gratulace po východu z kostela/obřadní síně má oproti předchozí variantě pro fotografa výhodu lepšího osvětlení a více místa pro pohyb.

Skupinové focení – koordinátor

Rychlejšímu a hladšímu průběhu skupinového fotografování velmi prospěje, když snoubenci si zvolí svatebního koordinátora, který bude vědět o všech skupinkách, se kterými novomanželé chtějí být vyfoceni, a bude skupinky informovat, kdo a kdy se půjde fotit.

Ideálním místem pro skupinové focení je svažité prostornější místo (schody) s pozadím (stromy, horizont..) nebo prostornější místo, kde si mohu jako fotografka stoupnout výš než bude stát skupina (zeď, schody, žebřík), aby i ti, kteří budou stát v zadních řadách byli vidět.